Súdne vymáhanie nezaplatených faktúr v nesporných veciach
Súdne vymáhanie nezaplatených faktúr je pre mnohých podnikateľov spojené s obavami z vysokých nákladov na súdne poplatky a právne služby, ako aj enormnej dĺžky súdneho konania. V tomto článku sa zameriame na kľúčové aspekty súdneho vymáhania pohľadávok v nesporných veciach.
Nesporné pohľadávky sú také, ktorých existencia, výška a splatnosť nie sú medzi veriteľom a dlžníkom sporné. Dlžník ich nepopiera a neexistujú právne prekážky ich vymáhania.
1. Finančné náklady súdneho vymáhania - súdne poplatky a odmena advokáta
Po podaní žaloby je potrebné uhradiť súdny poplatok, ktorý sa odvíja od hodnoty – istiny vymáhanej faktúry. Keďže nesporné pohľadávky je možné žalovať v skrátenom upomínacom súdnom konaní, platí sa súdny poplatok vo výške 3 % zo žalovanej sumy, namiesto štandardných 6 %.
Súdny poplatok je potrebné uhradiť do 15 dní, inak súd o návrhu nebude konať. Súdu začína plynúť lehota 10 pracovných dní na vydanie rozhodnutia – platobného rozkazu až po zaplatení súdneho poplatku.
Ak sa rozhodnete pre právne zastúpenie našou advokátskou kanceláriou, zaplatíte nám len tarifnú odmenu za jeden úkon právnej služby, namiesto troch.
O vami zaplatené sumy súdneho poplatku a tarifnú odmenu advokáta sa dlžníkovi zvyšuje jeho dlh a tieto náklady vám bude povinný preplatiť.
Výpočet sumy súdneho poplatku a jedného úkonu právnej služby si môžete overiť pomocou našej online kalkulačky.
Zhrnutie:
Aké ďalšie náklady vám musí preplatiť dlžník? Sú to trovy konania, ktoré sú zložené zo:
- súdneho poplatku vo výške 3 % zo žalovanej sumy – najmenej však 25 €
- odmeny advokáta za právne zastúpenie vo výške za maximálne 3 úkony právnej služby
Trovy konania si nemýľte s príslušenstvom pohľadávky, ktorým sú:
- úroky,
- úroky z omeškania,
- poplatok z omeškania a
- náklady spojené s jej uplatnením – napr. suma 40 €, ako paušálna náhrada nákladov spojená s uplatnením pohľadávky

2. Priebeh súdneho konania na upomínacom súde v nesporných veciach
V nesporných veciach vydá upomínací súd po riadnom predložení potrebných dôkazov rozhodnutie – platobný rozkaz, do 10 pracovných dní a to bez nariadenia pojednávania vo veci.
Následne sa platobný rozkaz doručuje stranám. V prípade, že žalovaným je obchodná spoločnosť, doručuje jej súd písomnosti výlučne len do elektronickej schránky. Živnostníkom doručuje súd do elektronickej schránky len vtedy, ak ju majú aktivovanú, inak poštou.
Podľa našich skúseností vieme, že platobné rozkazy si z elektronickej schránky stále neprevezme väčšina obchodných spoločností. To znamená, že 15 dní od doručenia rozhodnutia súdu sa uplatní fikcia doručenia (ochrana pred úmyselným vyhýbaním sa preberaniu rozhodnutí), teda zásielka sa považuje za doručenú aj v prípade, že si ju žalovaný neprevzal a žalovanému začína plynúť lehota 15 dní na podanie odporu. Ak odpor nebude v lehote podaný, platobný rozkaz nadobudne právoplatnosť, či už si zásielku zo súdu žalovaný prevzal, alebo nie.
Zhrnutie:
- vydanie platobného rozkazu do 10 pracovných dní od zaplatenia súdneho poplatku
- 15 dní na prevzatie platobného rozkazu z elektronickej schránky
- 15 dní na podanie odporu proti platobnému rozkazu
3. Doručovanie doložky právoplatnosti
Potom, ako platobný rozkaz nadobudol právoplatnosť je ešte potrebné počkať na doručenie doložky právoplatnosti a vykonateľnosti platobného rozkazu, ktorá je esenciálnou náležitosťou návrhu na začatie exekúcie.
Na doručenie tejto doložky neexistuje zákonom stanovená lehota. Podľa našich skúseností z praxe, súd doručí doložku do dvoch týždňov od uplynutia lehoty na podanie odporu.
Následne, po doručení doložky právoplatnosti a vykonateľnosti platobného rozkazu sa môže nezaplatená faktúra vymáhať cestou exekúcie.
Zhrnutie:
V nesporných veciach trvá konanie na súde štandardne dva mesiace. Následne sa môže pohľadávka vymáhať exekučne.